Najczęściej zadawane pytania

Czuwaj!

Z pewnością jesteś rodzicem dziecka, które zachwyciło się już ideą harcerstwa. Może jesteś pełen radości z powodu drogi, jaką chce kierować się Twoja pociecha, a może po prostu martwisz się, czy na pewno jest to miejsce dla niego. Staramy się, aby w tym dziale znajdowały się wszystkie niezbędne informacje, jakich Ty jako rodzic od nas oczekujesz.
Poniżej lista najczęściej zadawanych pytań. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami!

Co oznacza wasza nazwa?

Związek Harcerstwa Adwentystycznego to związek harcerski działający przy Kościele Adwentystów Dnia Siódmego. Jesteśmy potężną harcerską/skautową organizacją działającą na rzecz dzieci i młodzieży na całym świecie.  Jesteśmy ludźmi, którzy oczekują powtórnego przyjścia Pana Jezusa, stąd w nazwie “adwent”. Nasze działania i cele nakierowane są przede wszystkim na służbę dla wszechmocnego Boga. Kluby grup wiekowych również mają swoją symbolikę w nazwie:
Adventurer (zuchy) to  mali odkrywcy, którzy przeżywając przeróżne przygody z zapałem poznają otaczający nas świat, dowiadując się jak cudownie stworzył go Bóg.
Pathfinder to angielskie słowo które w dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza “znalazcę dróg”. Jest to osoba, która idzie naprzód, odkrywa lub pokazuje innym ścieżkę lub drogę. W szczególności przedziera się przez nieprzetarte jeszcze szlaki.
Pathfinder poszukuje ścieżek w swoim życiu i pokazuje je innym, choć główny szlak już odnalazł (Ew. Jan 14:6).
Rovers, czyli wędrownicy to dorośli ludzie, którzy przetarli już swoje życiowe drogi i wędrują nimi poprzez resztę swojego życia. Wędrownicy wiedzą które szlaki są dla nich najbardziej odpowiednie i wybierają dla siebie te najlepsze.

Co wchodzi w skład waszych zajęć?

Działamy według starej harcerskiej metody opierającej się na pracy w małych grupach w otoczeniu przyrody. Jednocześnie dbamy o rozwój każdego harcerza z osobna poprzez zdobywanie stopni w systemie rocznym i sprawności według zainteresowań harcerza.
Każda drużyna tworzy swój indywidualny plan roczny dostępny do wglądu dla każdego chętnego rodzica u drużynowego lub przybocznego.

W jakim przedziale wiekowym można należeć do ZHA?

Zajęcia dla dzieci prowadzone są w trzech grupach wiekowych:

  • 4 – 9 lat Zuchy  – Adventurer
  • 10 – 15 lat Harcerze – Pathfinder
  • 16 + Wędrownicy – Rover

Należeć do ZHA mogą także dorośli po 25 roku życia. Ich obecność jest także nieocenioną wartością dla naszej organizacji. Dla osób chcących się bardziej zaangażować w formie Instruktora mamy przygotowany program stopni instruktorskich lub dołączenie w poczet Starszyzny – dorosłych, którzy nie będą Instruktorami. Wszystkie osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu z Komendantami.

Czy zajęcia są odpłatne?

Każdy członek ZHA jest zobowiązany uiścić opłatę na rzecz związku w wysokości
25 zł w skali roku. Pozostałe koszty to składki w drużynach, które nie przekraczają 10zł miesięcznie. Pieniądze zbierane w drużynach są przeznaczone na zakup materiałów do przeprowadzenia zajęć.
Dodatkowe opłaty stanowią wszelkie wyjazdy oraz zakup munduru harcerskiego.

Jak moje dziecko może stać się Pathfinderem?

Na tej podstronie znajdują się  informacje na ten temat.

Gdzie są najbliższe drużyny?

Na tej podstronie znajdują się informacje na ten temat.

Jak mogę was wesprzeć?

  • Ręce do pracy
    Nie ukrywamy, że najbardziej potrzebujemy wśród nas kadry. Osób, które podjęłyby się prowadzenia zbiórek w swoim mieście, organizacji biwaków, czy bycia opiekunem na obozie albo po prostu kucharki na jeden z wielu naszych zjazdów. Chcesz w taki sposób pomóc? Skontaktuj się z komendantem Chorągwi.
  • Pomoc materialna
    Stare namioty? Łopaty? Najbliższa drużyna przyjmie wszystko!
    Można wpłacić również dowolną kwotę na rzecz ZHA.

Kto zajmuje się moimi dziećmi? Czy są bezpieczne?

Dziećmi zajmują się dorośli – wykwalifikowana kadra, która przeszła kurs prowadzenia zajęć. Nierzadko są to pedagodzy, wychowawcy kolonijni lub osoby zajmujące się na co dzień pracą z dziećmi i młodzieżą.

Jaki jest stosunek państwa do ZHA i Kościoła Adwentystów?

Kościół ma swoją sytuację uregulowaną przez ustawę o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczpospolitej Polskiej. Jest więc prawnie uznany, ma osobowość prawną i może w pełni prowadzić swoją działalność. Związek Harcerstwa Adwentystycznego jest jednym z działów Sekretariatu Młodzieży przy Zarządzie Kościoła.