Najczęściej zadawane pytania

Czuwaj!

Z pewnością jesteś rodzicem dziecka, które zachwyciło się już ideą harcerstwa. Może jesteś pełen radości z powodu drogi, jaką chce kierować się Twoja pociecha a może po prostu martwisz się, czy na pewno jest to miejsce dla niego. Staramy się, aby w tym dziale znajdowały się wszystkie niezbędne informacje, jakich Ty jako rodzic od nas oczekujesz.
Poniżej lista najczęściej zadawanych pytań. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami!

Co oznacza nazwa ZHA Pathfinder?

Związek Harcerstwa Adwentystycznego Pathfinder to związek harcerski działający przy Kościele Adwentystów Dnia Siódmego. Jesteśmy potężną harcerską/skautową organizacją działającą na rzecz dzieci i młodzieży na całym świecie.  Jesteśmy ludźmi, którzy oczekują powtórnego przyjścia Pana Jezusa, stąd w nazwie adwentyzm. Nasze działania i cele nakierowane są przede wszystkim na służbę dla wszechmocnego Boga. Drugi człon nazwy – „Pathfinder”, to angielskie słowo odzwierciedlające kogoś, kto jest poszukiwaczem ścieżek, choć główny szlak już odnalazł. Jest nim Chrystus (J 14,6).

Co wchodzi w skład waszych zajęć?

Działamy według starej harcerskiej metody opierającej się na pracy w małych grupach w otoczeniu przyrody. Jednocześnie dbamy o rozwój każdego harcerza z osobna poprzez zdobywanie stopni w systemie rocznym i sprawności według zainteresowań harcerza.
Każda drużyna tworzy swój indywidualny plan roczny dostępny do wglądu dla każdego chętnego rodzica u drużynowego lub przybocznego.

W jakim przedziale wiekowym można należeć do ZHA?

Zajęcia dla dzieci prowadzone są w czterech grupach wiekowych
– 2-5 lat (Zuchy Młodsze – Discovery)
– 6-9 lat (Zuchy Starsze – Adventurer)
– 10-16 lat (Harcerze – Pathfinder)
-17-19 lat (Harcerze Starsi – Rovers)

Czy zajęcia są odpłatne?

Każdy członek ZHA jest zobowiązany uiścić opłatę na rzecz związku w wysokości
25 zł w skali roku. Pozostałe składki to składki w drużynach, które nie przekraczają 10zł miesięcznie. Pieniądze zbierane w drużynach są przeznaczone na zakup materiałów do przeprowadzenia zajęć.
Dodatkowe opłaty stanowią wszelkie wyjazdy oraz zakup munduru harcerskiego (koszt około 45 zl).

Jak moje dziecko może stać się Pathfindersem?

Na tej podstronie znajdują się  informacje na ten temat.

Gdzie są najbliższe drużyny?

Na tej podstronie znajdują się informacje na ten temat.

Jak mogę was wesprzeć?

– Ręce do pracy
Nie ukrywamy, że najbardziej potrzebujemy wśród nas kadry. Osób, które podjęłyby się prowadzenia zbiórek w swoim mieście, organizacji biwaków, czy bycia opiekunem na obozie albo po prostu kucharki na jeden z wielu naszych zjazdów. Chcesz w taki sposób pomóc? Skontaktuj się z komendantem Chorągwi.
– Pomoc materialna
Stare namioty? Łopaty? Najbliższa drużyna przyjmie wszystko!
Można wpłacić również dowolną kwotę na rzecz ZHA Pathfinder.

Kto zajmuje się moimi dziećmi? Czy są bezpieczne?

Dziećmi zajmują się dorośli, wykwalifikowana kadra, która przeszła kurs prowadzenia zajęć. Nierzadko są to pedagodzy, wychowawcy kolonijni lub osoby zajmujące się na co dzień pracą z dziećmi i młodzieżą.

Jaki jest stosunek państwa do ZHA i Kościoła Adwentystów?

Kościół ma swoją sytuację uregulowaną przez ustawę o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczpospolitej Polskiej. Jest więc prawnie uznany, ma osobowość prawną i może w pełni prowadzić swoją działalność. ZHA Pathfinder jest jednym z działów Sekretariatu Młodzieży przy Zarządzie Kościoła.